W galerii

 

 

 

 

Strona g艂贸wna
Ze 艢l膮skiem na ty
Autor: Administrator   
Ucze艅 PSP Nr 2 w Ole艣nie Adrian Marzec wraz z rodzicami i nauczycielk膮 Anet膮 Moj w sobot臋 29 listopada 2014 r., wzi膮艂 udzia艂 w uroczystym wr臋czeniu nagród na podsumowaniu XXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze 艢l膮skiem na ty"
Spo艣ród 165 nades艂anych prac, jury w sk艂adzie: prof. Bogus艂aw Wyderka, prof. Teresa Smoli艅ska, Piotr Badura wy艂oni艂o laureatów w czterech kategoriach wiekowych. Jednym z nich zosta艂 ucze艅 oleskiej „Dwójki" Adrian Marzec ze swoj膮 prac膮 pt. „Studnia", który zaj膮艂 II miejsce.
Celem tego konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii naszego regionu. Ka偶dy uczestnik mia艂 za zadanie napisanie pracy w dialekcie 艣l膮skim (w formie fonetycznej), tak aby zapisany tekst odzwierciedla艂 gwar臋, jak膮 pos艂uguj膮 si臋 ludzie w 艣rodowisku, z którego wywodzi si臋 autor.

Uczestnicy konkursu spisywali 偶yj膮ce jeszcze w pami臋ci starszych pokole艅 wspomnienia m.in. na temat obrz臋dów, legend czy wa偶nych wydarze艅 lokalnych lub historii rodzinnych. Adrian opisa艂 histori臋 studni, która kiedy艣 艂膮czy艂a, a czasem i dzieli艂a ludzi, a teraz stoi opuszczona w ogródku.
„ ... Moja pra o艂micka, to dziynnie rano i na wiecor sykowa艂a swoje wiadra i s艂a do tego 藕rode艂ka, nabra艂a se tam wody do warzynio艂 i mycio艂. To bo艂a tako艂 normalno艂 codziynno艣膰, a ze studnia sto艂a na 艣rodku trzech gospodarek to wszystkie o艂micki z tych czech domow mia艂y tam taki trefpunkt, bo ko艂zdy mio艂 ta sama intyncjo by pod ta studnia przi艣. Mia艂y okazjo艂 poklacha膰 i pobera膰 na rozmaite tymaty. Jak sie juz fest nagoda艂y, to kozdo艂 wro艂ca艂a do swojyj roboty ..."
Ca艂膮 prac臋 Adriana jak równie偶 wszystkie inne prace, które wygra艂y w tym konkursie, b臋dzie mo偶na przeczyta膰 w pi膮tym tomie ksi膮偶ki „Ze 艢l膮skiem na ty".

Adrian z gali wyjecha艂 czteroko艂ow膮 hulajnog膮 i zach臋ca wszystkich do wzi臋cia udzia艂u w kolejnej edycji konkursu „Ze 艢l膮skiem na ty", bo warto.

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »
Gimnazjum nr 2 | Szkoa Podstawowa nr 2 | Olesno