W galerii

 

 

 

 

Strona główna
Ze Śląskiem na ty
Autor: Administrator   
Uczeń PSP Nr 2 w Oleśnie Adrian Marzec wraz z rodzicami i nauczycielką Anetą Moj w sobotę 29 listopada 2014 r., wziął udział w uroczystym wręczeniu nagród na podsumowaniu XXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty"
Spośród 165 nadesłanych prac, jury w składzie: prof. Bogusław Wyderka, prof. Teresa Smolińska, Piotr Badura wyłoniło laureatów w czterech kategoriach wiekowych. Jednym z nich został uczeń oleskiej „Dwójki" Adrian Marzec ze swoją pracą pt. „Studnia", który zajął II miejsce.
Celem tego konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii naszego regionu. Każdy uczestnik miał za zadanie napisanie pracy w dialekcie śląskim (w formie fonetycznej), tak aby zapisany tekst odzwierciedlał gwarę, jaką posługują się ludzie w środowisku, z którego wywodzi się autor.

Uczestnicy konkursu spisywali żyjące jeszcze w pamięci starszych pokoleń wspomnienia m.in. na temat obrzędów, legend czy ważnych wydarzeń lokalnych lub historii rodzinnych. Adrian opisał historię studni, która kiedyś łączyła, a czasem i dzieliła ludzi, a teraz stoi opuszczona w ogródku.
„ ... Moja pra ołmicka, to dziynnie rano i na wiecor sykowała swoje wiadra i sła do tego źrodełka, nabrała se tam wody do warzynioł i mycioł. To boła takoł normalnoł codziynność, a ze studnia stoła na środku trzech gospodarek to wszystkie ołmicki z tych czech domow miały tam taki trefpunkt, bo kołzdy mioł ta sama intyncjo by pod ta studnia prziś. Miały okazjoł poklachać i poberać na rozmaite tymaty. Jak sie juz fest nagodały, to kozdoł wrołcała do swojyj roboty ..."
Całą pracę Adriana jak również wszystkie inne prace, które wygrały w tym konkursie, będzie można przeczytać w piątym tomie książki „Ze Śląskiem na ty".

Adrian z gali wyjechał czterokołową hulajnogą i zachęca wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Ze Śląskiem na ty", bo warto.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gimnazjum nr 2 | Szkoa Podstawowa nr 2 | Olesno