W galerii

 

 

 

 

Strona główna
┼Üwi─ůteczny show w ameryka┼äskim stylu
Autor: Ewa Cicho┼ä   
 18 grudnia 2014 r. Zespó┼é Szkó┼é nr 2 w Ole┼Ťnie zorganizowa┼é kolejne przed┼Ťwi─ůteczne spotkanie z teatrem, wystawiaj─ůc sztuk─Ö - musical „Wyj─ůtkowy renifer ┼Ťw. Miko┼éaja".
By┼éo to pot─Ö┼╝ne przedsi─Öwzi─Öcie artystyczne i logistyczne, w którym zagra┼éo ponad 60 m┼éodych adeptów sztuki teatralnej. Rozmach, profesjonalizm, pasja, zaanga┼╝owanie to efekt ponad dwumiesi─Öcznej pracy kilkuset osób, uczniów, nauczycieli, pracowników obs┼éugi i rodziców. Gratulacje dla inicjatorek tego spektaklu - pa┼ä re┼╝yserek i autorek scenariusza Dagmary Staniszewskiej i Aleksandry ┼Üwita┼éy, pary autorskiej niejednego sukcesu scenicznego Zespo┼éu Szkó┼é nr 2 w Ole┼Ťnie. Dwójka przyzwyczai┼éa lokaln─ů spo┼éeczno┼Ť─ç do dobrej rozrywki, dlatego jak zawsze publiczno┼Ť─ç dopisa┼éa, osi─ůgaj─ůc zawrotn─ů liczb─Ö oko┼éo 1000 osób. 
Ju┼╝ w progu szko┼éy od┼Ťwi─Ötnie ubrani uczniowie i nauczyciele witali pierniczkiem i swojsk─ů kie┼ébask─ů, a spowity pó┼émrokiem ogromny hol wype┼énia┼é aromat wigilijnych potraw szkolnej kawiarenki. W atrium oczekiwa┼éa wspania┼éa, bogata, wr─Öcz fascynuj─ůca scenografia ba┼Ťniowego ┼Ťwiata ┼Ťw. Miko┼éaja ton─ůca w czerwieniach, zieleniach i z┼éocie. Zimowy krajobraz z ba┼éwankiem, arkadowa kolumnada z lampionami, dziesi─ůtki zabawek, styropianowe nutki wskrzesi┼éy jase┼ékow─ů sceneri─Ö dzieci─Öcych t─Ösknot i marze┼ä. Projekt dekoracji, wykonanie i nadzór nad ni─ů to dzie┼éo plastyczki p. Katarzyny Uniatowskiej oraz p. Tomasza Suskiego i p. Jacka Ma┼éeckiego. Pomoc techniczn─ů ┼Ťwiadczyli panowie: Zygmunt Baran, Ireneusz Damiak i Marian Paul. Opraw─Ö plastyczn─ů tworzy┼éo wielu uczniów: Aleksandra Nowak, Tatiana Kokot, Natalia Gaida, Angelika Bialoskowska, Magdalena Pieknik-Janiszewska, Daria Grabi┼äska, Piotr Hober, Magdalena Nowak, Aleksandra Ko┼éecka, Dominik Flak, Daniel Hase, Weronika Szklorz, Stefania Czo┼ékos, Patrycja Dratwa, Karolina Witek, Wiktoria Imio┼éczyk, Anny Bodzioch, Anna Górska, Maksymilian Imie┼éowski. Prac─Ö uczniów nadzorowali nauczyciele: Katarzyna Jurczyk, Gabriela Ko┼éecka, Bo┼╝ena Grzyb, Violetta Le┼Ťniak, Bo┼╝ena Witych, Monika Cierpucha, Jolanta Smyk, Ma┼égorzata Skoczylas, Ewa Urba┼äczyk, Fabiola Radzioch, El┼╝bieta Neukirch, Barbara ┼╗akowska, Janusz Doleczek, Mariusz Jagu┼Ť. Centraln─ů cz─Ö┼Ť─ç dekoracji przykrywa┼éa szyfonowa, bia┼éa, przezroczysta kurtyna, która sta┼éa si─Ö swoistym t┼éem zmieniaj─ůcym si─Ö w poszczególnych ods┼éonach sztuki. Przesuwa┼éy si─Ö po niej jak w zaczarowanym kalejdoskopie obrazy, zdj─Öcia, filmy i napisy. Oprawa filmowa by┼éa dzie┼éem nauczyciela Zbigniewa Janickiego, a animacje flash nauczycielki Bo┼╝eny Witych. Wprowadzeniem do przedstawienia by┼é krótki filmik autorstwa Aleksandry i Magdaleny Nowak, ukazuj─ůcy ogrom prac przygotowawczych, a przede wszystkim fenomen zespo┼éowej pracy twórców tej inscenizacji. 

Wystawiono rewelacyjny musical, prawdziwy show pokazany z wielkim rozmachem w tzw. broadwayowskim stylu. Sceny zbiorowe, wymagaj─ůce synchronizacji ta┼äca, ┼Ťpiewu i gry aktorskiej by┼éy szczególnie imponuj─ůce. ┼Üwietnie skonstruowany scenariusz wci─ůga┼é widza w pozornie naiwny ┼Ťwiat ba┼Ťni, ┼Ťwiat zabawny i dramatyczny zarazem. Pot─Ögowa┼é nastrój, bawi┼é i zmusza┼é do refleksji. Prawdziwe zanurzenie w histori─Ö z mora┼éem. Inteligentnie i perfekcyjnie zagrany spektakl sta┼é si─Ö prawdziw─ů teatraln─ů przyjemno┼Ťci─ů. „Wyj─ůtkowy renifer ┼Ťw. Miko┼éaja" w wykonaniu uczniów Zespo┼éu Szkó┼é nr 2 i Pa┼ästwowej Szko┼éy Muzycznej oraz M┼éodzie┼╝owego Studium Muzyki Rozrywkowej by┼éby ozdob─ů repertuaru ka┼╝dego teatru. Tylko gra─ç i ogl─ůda─ç! W pi─Öknych dekoracjach pogr─ů┼╝onych w ┼Ťwiat┼éocieniach zawi─ůzuje si─Ö w─ůtek tragedii g┼éównego bohatera, wy┼Ťpiewany przez wspania┼éy zespó┼é artystów. Si┼éa wyrazu, wyrównany poziom wokalny i sceniczny sta┼éy si─Ö szczególnym atutem tej sztuki. Widowisko przykuwa┼éo uwag─Ö widzów a┼╝ do ostatnich sekund przedstawienia. 

Od pierwszych chwil da┼é si─Ö odczu─ç ┼Ťwi─ůteczny nastrój, magiczny klimat oczekiwania, pewnego delikatnego napi─Öcia, zw┼éaszcza u najm┼éodszych, licznie przyby┼éych, siedz─ůcych na pod┼éodze przed scen─ů lub na kolanach rodziców. Podczas spektaklu dzieciaki zahipnotyzowane magi─ů sztuki otwiera┼éy w zachwycie swoje buzie. Cudowny to by┼é widok. Doskonale zaaran┼╝owana sztuka otwiera widza na zaczarowany ┼Ťwiat znanej opowie┼Ťci ┼Ťwi─ůtecznej „Rudolf, czerwononosy Renifer", wielokrotnie adaptowanej jako piosenka czy film. Rudolf jest jednym z reniferów, który ci─ůgnie sanie ┼Ťw. Miko┼éaja. Wyró┼╝nia go magiczny czerwony nos, który o┼Ťwietla Miko┼éajowi drog─Ö w noc wigilijn─ů. Ale zanim osi─ůgnie ten zaszczytny status, do┼Ťwiadczy wielu upokorze┼ä i szykan ze strony nietolerancyjnego otoczenia. Rudolf jest synem ┼Ümia┼éka, jednego z o┼Ťmiu zas┼éu┼╝onych reniferów ┼Üwi─Ötego Miko┼éaja. Rudolf urodzi┼é si─Ö ze ┼Ťwiec─ůcym czerwonym nosem, przez co sta┼é si─Ö wyrzutkiem i obiektem docinków ze strony innych reniferów. Pewnego razu noc wigilijna by┼éa tak mglista, ┼╝e Miko┼éaj chcia┼é zrezygnowa─ç ze swej corocznej podró┼╝y dooko┼éa ┼Ťwiata. Kiedy jednak zauwa┼╝y┼é Rudolfa, zdecydowa┼é, ┼╝e jego nos b─Ödzie wy┼Ťmienit─ů lamp─ů i o┼Ťwietli mu drog─Ö. Od tego czasu Rudolf jest sta┼éym cz┼éonkiem zaprz─Ögu Miko┼éaja i cieszy si─Ö szacunkiem innych reniferów. Graj─ůcy posta─ç Rudolfa uczniowie zaprezentowali najwy┼╝szy kunszt sztuki aktorskiej. Ma┼éego Rudolfa zagra┼éa, obdarzona wdzi─Ökiem i scenicznym temperamentem, Oliwia Latocha, potrafi─ůca wydoby─ç wielkie emocje, które udzieli┼éy si─Ö publiczno┼Ťci. Ze wzruszaj─ůc─ů g┼é─Öbi─ů przedstawi┼é du┼╝ego Rudolfa przystojny, czaruj─ůcy swoj─ů skromno┼Ťci─ů i dobroci─ů Dominik Flak. Zadziwiaj─ůco wyra┼╝a┼é emocje, wewn─Ötrzny konflikt i zagubienie osoby odrzuconej z powodu swojej inno┼Ťci. Rozumia┼éa go i stara┼éa si─Ö mu pomóc jedna tylko bratnia dusza, Fio┼éek, rola doskonale, niezwykle przekonuj─ůco zagrana przez Magdalen─Ö Nowak. Dwa subtelne wn─Ötrza tkaj─ů liryczny w─ůtek pary zakochanych. Rodziców Rudolfa ze swad─ů zagrali: Zuzanna Adamowicz i Aaron Wróbel. Rewelacyjnie wcieli┼é si─Ö w rubaszn─ů posta─ç ┼Ťw. Miko┼éaja ┼üukasz Wiatr. Obdarzona wielkim talentem wokalnym Karolina Witek wspaniale odegra┼éa rol─Ö Miko┼éajowej, ┼Ťpiewaj─ůc partie wokalne. Lodowat─ů z┼é─ů pi─Ökno┼Ť─ç, czyli Mrozyld─Ö, przedstawi┼éa zjawiskowa Kathi Häusler, a jej asystentka grana przez Agat─Ö Drynd─Ö to uosobienie s┼éu┼╝alczo┼Ťci i pochlebstwa. Mrozyldzie towarzyszy┼éy urokliwe ┼Ťnie┼╝ynki - ma┼ée baletnice ze ┼Ťwi─Öc─ůcymi krynolinami i gwiazdkami: Joanna Pietruska, Paulina Sitek i Roksana Winiarska. B┼éyszcz─ůce gwiazdki to Ola Krzymi┼äska, Natalia Kaleja i Weronika Garbaczok. Z wrodzonym komizmem brawurowo zagra┼é Zgrywusa Piotr Hober, a ┼Üwierszcz w wykonaniu Wiktorii Dandyk by┼é autentycznie zal─Ökniony. Wró┼╝ki, zagrane przez Zuzann─Ö Skibi┼äsk─ů, Wiktori─Ö Czech, Weronik─Ö Respondek, Angelik─Ö Kapu┼Ťcik i Weronik─Ö Kik, w pastelowych delikatnych szatach, wymy┼Ťlnych fryzurach prezentowa┼éy si─Ö znakomicie. Urocze w swych czerwonych czapeczkach, kolorowych strojach, wymy┼Ťlnych butach by┼éy skrzaty, kreowane przez Ad─Ö Nowak, Zuzann─Ö Ulbrich, Anet─Ö Sklorz, Oliwi─Ö Urba┼äsk─ů, Zuzann─Ö S┼éomian, Weronik─Ö Sklorz, Aleksandr─Ö Ko┼éeck─ů, Patrycj─Ö Dratw─Ö i Wiktori─Ö Imio┼éczyk. Bardzo interesuj─ůca by┼éa charakteryzacja licznej grupy reniferów i ┼éa┼ä oraz pozosta┼éych postaci. Oryginalny makija┼╝ (szczególnie Mrozyldy, wró┼╝ek, reniferów i ┼éa┼ä) i fryzury by┼éy dzie┼éem pa┼ä: Jolanty Kubat-Jeziorowskiej, Jolanty Lebiedzi┼äskiej-Dziób, Anety Ulbrich, Urszuli Krzywo┼ä, Marzeny Hrabia-Latochy, Ma┼égorzaty Imio┼éczyk oraz Violetty Prud┼éo. Wdzi─Öcznie wcielili si─Ö w role reniferów i ┼éa┼ä nast─Öpuj─ůcy uczniowie: Marta Wo┼║ny, Filip Wiesio┼éek, Anna Górska, Emil Bodzioch, Zuzanna Kistela, Kamila Krzywo┼ä, Wiktoria ┼Üwierc, Martyna Ha┼éupka, Wiktoria Jurczyk, Sonia Jendrak, Roxana Reu, Karolina Flak, Aleksandra Garus, ┼üukasz Krzywo┼ä, Kordian Lerche, Julia Zielonka i Sandra Sklorz. Przepi─Öknie przebrane króliczki zagrane zosta┼éy przez Juli─Ö Or┼éowsk─ů, Juli─Ö Kaliciak, Sofi─Ö Lettiero, Ameli─Ö Reu, Juli─Ö Wolny, King─Ö Wolny i Emili─Ö Karkos. Liczne grono bohaterów spektaklu wspó┼étworzyli: Pani M─ůdrusia zagrana przez stanowcz─ů Aleksandr─Ö Stampsk─ů, fio┼éki lirycznie przedstawione przez Magdalen─Ö Nowak i Aleksandr─Ö Jendrosek oraz barwne elfy zaprezentowane przez Juli─Ö Nowak, Oliwi─Ö Trzeciak oraz Dominik─Ö Skrzyd┼éo. Ponad 60 aktorów wspó┼épracowa┼éo w zespole z┼éo┼╝onym z uczniów szko┼éy podstawowej i gimnazjum, gdzie najm┼éodsze dziecko mia┼éo 6 lat, a najstarszy wiekiem aktor lat 15. Profesjonalna, na najwy┼╝szym poziomie by┼éa oprawa muzyczna spektaklu, który przybra┼é charakter prawdziwego musicalu. To dzie┼éo nauczyciela muzyki z Zespo┼éu Szkó┼é nr 2 Tomasza Grajcara i nauczycieli Pa┼ästwowej Szko┼éy Muzycznej i M┼éodzie┼╝owego Studium Muzyki Rozrywkowej: Korneliusza Wiatra, Mateusza Pilota, Katarzyny Suchary, Karoliny Wieczorek, Moniki Szmidt, Katarzyny Cicho┼äskiej i Micha┼éa Mali┼äskiego. Fenomenalne by┼éy kostiumy, które same w sobie s─ů dzie┼éami sztuki krawieckiej. Nie lada wyczynem by┼éo uszycie kostiumów dla tak licznego zast─Öpu aktorów. Wielkim talentem i pracowito┼Ťci─ů wykaza┼éy si─Ö autorki strojów, panie: Gabriela Ko┼éecka, Anna Damiak, Edyta Polak, Aldona Jamik, Violetta Prud┼éo i Agnieszka Jeziorowska. Bardzo istotna, aczkolwiek niewidoczna by┼éa praca osób koordynuj─ůcych dzia┼éania za kulisami. Panie: Katarzyna Jurczyk, Irena Schudy, Kazimiera Grzemba i Karolina Wodarczyk czuwa┼éy nad w┼éa┼Ťciwym wykonaniem spektaklu. Obs┼éug─ů techniczn─ů zajmowali si─Ö Micha┼é Jackowski, Filip Niejadlik i Oliver Kalus

Sceniczny i muzyczny sposób opracowania tematu, solidna gra aktorska, si┼éa wyrazu m┼éodych wykonawców, doskona┼éy poziom wokalny, nietuzinkowe stroje, pobudzaj─ůca wyobra┼║ni─Ö scenografia, humanistyczne przes┼éanie przedstawienia przyczyni┼éy si─Ö do stworzenia magnetyzuj─ůcej atmosfery i wydoby┼éy wielkie emocje, które udzieli┼éy si─Ö publiczno┼Ťci, gromko nagradzaj─ůcej artystów brawami. Oleska publiczno┼Ť─ç mia┼éa znakomit─ů okazj─Ö do spotkania si─Ö z niezwyk┼éym kunsztem interpretatorskim i umiej─Ötno┼Ťci─ů budowania ostro skontrastowanych nastrojów oraz przekazem wielu ┼╝yciowych m─ůdro┼Ťci. To by┼éa godzina prawdziwych wzrusze┼ä, jakich mog─ů dostarczy─ç, tylko nieliczni, obdarzeni charyzm─ů arty┼Ťci. Przedstawienie zapadnie na d┼éugo w pami─Öci widowni, która szczelnie wype┼éni┼éa wszystkie kondygnacje budynku szko┼éy, entuzjastycznie nagradzaj─ůc brawami m┼éodych artystów. 

Równie fantastyczna okaza┼éa si─Ö druga ods┼éona wieczoru - uczta kulinarna serwowana w kawiarence zawiadywanej przez Jolant─Ö Smyk, do której specja┼éy wypiekali nauczyciele, rodzice oraz kucharki. W szkolnej sto┼éówce pr─Ö┼╝y┼éy si─Ö na sto┼éach prawdziwe dzie┼éa sztuki gastronomicznej i cukierniczej: od ryb w czterech ods┼éonach, pierogów, krokietów, barszczyku, po serniki, pierniki, ciasta z bakaliami i inne cude┼äka. Po owe specja┼éy ustawi┼éa si─Ö kolejka tak d┼éuga jak w czasach PRL-u. Kawiarenka po raz kolejny okaza┼éa si─Ö hitem „dwójkowych" jase┼éek. Uwijali si─Ö tam jak w ukropie nauczyciele: Zbigniew Bienias, Arkadiusz Panek, Ma┼égorzata Pyka, Edyta Polak, Gabriela Ko┼éecka, Barbara ┼╗akowska i Janusz Doleczek. ┼Üwi─ůteczne precjoza wykonane przez uczniów pod opiek─ů p. Ireny Schudy oferowano na stoiskach kiermaszu. Nauczycielki etapu wczesnoszkolnego zorganizowa┼éy i przeprowadzi┼éy loteri─Ö fantow─ů. A nad ca┼éo┼Ťci─ů czuwa┼é, niezwykle mocno zaanga┼╝owany w to przedsi─Öwzi─Öcie, dyrektor szko┼éy Jerzy Jeziorowski. W┼Ťród zaproszonych go┼Ťci byli: Kurator O┼Ťwiaty w Opolu p. Halina Bilik, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, proboszcz parafii oleskiej ks. Walter Lenart, dyrektor Pa┼ästwowej Szko┼éy Muzycznej Jan Mali┼äski, Przewodnicz─ůcy Rady Miejskiej Henryk Kucharczyk, Przewodnicz─ůca Rady Powiatu Ewa Cicho┼ä, Przewodnicz─ůcy Rady Rodziców Andrzej Krzywo┼ä oraz 40 dyrektorów Stowarzyszenia Szkó┼é Innowacyjnych Regionu Opolskiego.

Dyrektor szko┼éy Jerzy Jeziorowski takimi s┼éowami podsumowa┼é tegoroczne ┼Ťwi─ůteczne dwójkowe spotkania z teatrem:
„Niesamowita sceneria, gra aktorska uczniów, stroje, makija┼╝e, fryzury! To wszystko by┼éo efektem 2-miesi─Öcznej pracy ponad 60 uczniów naszej szko┼éy i naszych polonistek pani Dagmary Staniszewskiej, Aleksandry ┼Üwita┼éy, nauczyciela muzyki pana Tomasza Grajcara oraz plastyczki pani Katarzyny Uniatowskiej. Cz─Ö┼Ť─ç muzyczn─ů spektaklu przygotowa┼éa Pa┼ästwowa Szko┼éa Muzyczna I stopnia i M┼éodzie┼╝owe Studium Muzyki Rozrywkowej w Ole┼Ťnie pod kierunkiem Tomasza Grajcara i Korneliusza Wiatra. Praca nad spektaklem wymaga┼éa wielu wyrzecze┼ä, po┼Ťwi─Öcenia i stara┼ä. Jednak ca┼éy ten trud wynagrodzi┼éy nam wasze wspania┼ée brawa! W naszej szkole nie tylko rozchodzi┼éy si─Ö pi─Ökne d┼║wi─Öki muzyki ┼Ťwi─ůtecznej, ale równie┼╝ niesamowite zapachy z naszej kawiarenki ┼Ťwi─ůtecznej. Dzi─Ökujemy wszystkim za przybycie, mamy nadziej─Ö, ┼╝e was nie zawiedli┼Ťmy. Do zobaczenia w przysz┼éym roku. Wszystkim osobom zaanga┼╝owanym w przedstawieniu dzi─Ökujemy i gratulujemy wspania┼éego wyst─Öpu"!

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szko┼éy dzi─Ökuj─ů rodzicom zaanga┼╝owanym w realizacj─Ö spektaklu, a przede wszystkim licznym sponsorom: Urz─Ödowi Miasta Olesna, Firmie ORAS, Firmie Drogbud-Larix Olesno, Bankowi Spó┼édzielczemu Olesno, Okr─Ögowej Spó┼édzielni Mleczarskiej Olesno, Kwiaciarni Suscy, Pracowni reklamy STYL, Firmie Wamet. Com Olesno, B.P. Kormoran, B.P. Tempo, Hotelowi Olesno, Restauracji Aleksandra, Pa┼ästwu Sylwii i Krzysztofowi Respondkom, Pa┼ästwu Izabeli i Tomaszowi Klimzom, Pani Jolancie Sklorz, Gabinetowi kosmetycznemu Kleopatra, Firmie Rajpol Piotr Antkowiak, Pig┼éo Mebel - Panu Adamowi Pig┼éo, Hurtowni Artyku┼éów Wielobran┼╝owych - Panom Janowi Bonk, Beniaminowi Pi─Öch, Spó┼édzielni Handlowej ROLNIK, NESTRO PPHU, PNV Wood Pludry, Sklepowi BIEDRONKA Olesno, Pa┼ästwu Gabrieli i Jackowi Ko┼éeckim, Firmie nag┼éo┼Ťnieniowej MODUS SOUND ┼üukasza K─Ödzia i Fotografice Miros┼éawa Dedyka. 

 
« poprzedni artyku│   nastŕpny artyku│ »
Gimnazjum nr 2 | Szkoa Podstawowa nr 2 | Olesno